Font:
Powiększ
A+
Pomniejsz
A-
Kolor:
Kontrast
Szarość
Reset

PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

PRACOWNIE » PRACOWNIA GOSPODARSTWA DOMOWEGO

Trening samodzielności obejmuje podtrzymanie i rozwijanie u osób z zaburzeniami psychicznymi oraz u osób z niepełnosprawnością intelektualną umiejętności niezbędnych do samodzielnego życia. 

Celem działalności pracowni gospodarstwa domowego jest stwarzanie możliwości rozwoju samodzielności, nauka samodzielnego przygotowywania prostych posiłków oraz dbanie o czystość w pomieszczeniach kuchni i jadalni.

W czasie prowadzonych zajęć uczestnik uczy się: 

przygotowania posiłków, kultury spożywania posiłków, rozwijania umiejętności samodzielnego gospodarowania pieniędzmi, poczucia obowiązku poprzez stawianie kolejnych zadań i celów ich realizacji, pogłębiania wiedzy podstawowej i ogólnej z różnych dziedzin życia, obsługi podstawowych urządzeń domowych (pralki, zmywarki, miksera, kuchenki gazowej, piekarnika, kuchenki mikrofalowej, żelazka, suszarki do włosów, lokówki itp.), wyrabiania nawyku dbałości o swoje zdrowie, współpracy z innymi uczestnikami oraz z opiekunami, wyrabiania nawyku zdrowego odżywiania, samodzielności, nakrywania i dekoracji stołu, zachowania się przy stole.

Przygotowanie potraw stwarza warunki zbliżone do warunków domowych. Samodzielnie przyrządzone i podane potrawy pozytywnie wpływają na samopoczucie oraz wzmacniają samoocenę.